Kavaklı Mahallesi Şahinbey Sokak No: 3/1 Beylikdüzü / İstanbul 0 539 428 63 01 - 444 63 01 info@baymakservisi.org

Kombinin periyodik bakımı, yetkili servis tarafından kış sezonu öncesi veya kış sezonu sonunda olmak üzere en az yılda bir kez bakım yaptırılmalıdır. Bu bakım ile kombinin sezon ortasında arızalanma ihtimalini en aza indirmiş olacaksınız. Bakımı yapılmış bir cihaz, bakımı yapılmamış bir cihaza göre daha az yakıt tüketecektir. Bu sayede yakıt tasarrufu sağlamış olacaksınız. Cihazın bakım yapılırken, yanma kontrolü de sağlandığı için dışarıya atılan atık gazları kontrol altına alıp, çevreye daha az zarar vermiş olacaksınız. Kombi bakımlarını düzenli yaptırırsanız hem cihazınızın ömrünü uzatır hem de çevreyi ve bütçenizi korursunuz.

Kombi bakımı cihazınızın durumuna göre değişmektedir. Ancak ortalama 45 – 60 dakika arasında sürecektir.

Kombiler özellikle kış mevsiminde yaşam alanlarının ısı ve sıcak su kaynağı olarak sürekli kullanılır. Yeni kombi alacak kullanıcı kombi çeşitleri ile seçim yapmakta zorlanabilir. Kombi alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken, nasıl özellikleri sahip bir kombi istediğinize karar vermeli ve bununla ilgili araştırma yapmalısınız. Kombi seçimi yaparken kullanım alanlarının genişliği de kombiden istenilen verim için önemlidir. Seçilen kombi ve kullanım alanınızın ölçüleri orantılı olmalıdır. Kombi kullanım alanının yönü de verim için önemli bir diğer faktördür. Kullanım alanının özelliklerine göre seçilen kombi de beklenilen diğer özellikler; sessiz olması, tasarruflu olması ve çevreci olmasıdır. 

Doğal gaz proje ve tesisat uygulamaları il genelindeki gaz dağıtım kuruluşundan yetkili bayiler ve mühendisler tarafından yapılarak projelendirilmelidir. Tesisat yapımında tesisat borularının gidiş yönü çok önemlidir. Tesisatları mümkün olduğu kadar az ve kısa dönüşlü bir şeklide yapmalıdır. Bir diğer önemli etken kombi yer seçimidir. Genel olarak önerilen banyo ve mutfağa yakın olmasıdır. Bunun nedeni uzaklık ne kadar artarsa gaz sarfiyatının artmasıdır.

Son önemli etken ise radyatör seçiminin yapılmasıdır. Radyatör seçerken kullanım alanının büyüklüğüne göre radyatör büyüklüğü ayarlanmalıdır. Fakat gereğinden fazla radyatör kullanımı da fatura miktarında artışa sebep olurken, gereğinden az radyatör ile ısınma problemi yaşamasına sebep olur.

Doğalgaz proje ve tesisat uygulamaları İl genelindeki gaz dağıtım kuruluşundan yetkili bayiler ve mühendisler tarafından yapılarak gaz dağıtım kuruluşu mühendisi gözetiminde gaz uygunluk belgesi verilmektedir.

Kombi ilk çalıştırma ve devreye alma işlemleri sadece yetkili servisler tarafından yapılmalı ve ürün garantisi başlatılmalıdır.

Kombiler kış aylarında ısınmanızı sağlarken, gelen yüksek faturalar ise can sıkıcıdır. Doğru kombi seçimi ile tasarruf yapabilir, yüksek faturalarınızı düşürebilirsiniz. Size en uygun kombi seçimi yapıldıktan sonra kombinizi daha verimli kullanabilmeniz için bazı önerilerimiz var.

Bunlar;

Gece yatarken sıcaklık ayarının düşürülmesi,
Radyatörlerin reglaj ayarlarının yapılması,
Binanızın dış cepe yalıtımına sahip olması ( %40’a varan tasarruf imkanı),
Binanız dış cepe yalıtımına sahip değilse, radyatörlerinizin arkasına ısı yalıtım levhaları koyulması,
Yaşam yerinizi uzun süre kullanmayacağınız durumlarda uyku moduna almak yerine, kombinin kapatılması,
Radyatörlerde termostatik vana kullanımı tercih edilmesi,
Radyatörlerin önünü eşya ya da perde ile kapatılmaması,
Ve son olarak düzenli bakım ile hem kombinizin ömrünü uzatır hem de yenilenen kombiniz ile tasarruf sağlarsınız.

Kombi üzerinde bulunan su basınç manometresinde ideal su basıncı 1-1,5 bar aralığında olmalıdır. Basınç düştüğünde manometre yanında bulunan su doldurma vanası ile ideal su basıncı sağlanıncaya kadar su ilave yapınız. İşlem tamamlandığında vananın sıkıca kapatıldığından emin olarak kombi yanından ayrılınız.

Yetkili Teknik Servis tarafından uygulanmakta olan “Kombi Ek Garanti Paketleri” ve “Bakım Sözleşmesi” kampanyaları ile tüketicilerin satın aldıkları cihazlara +1, +2, +3 yıl garanti sürelerini uzatarak uzun yıllar boyunca, en uygun maliyetlerle ve en düşük yakıt-enerji sarfiyatıyla kullanabilirler.

Kombinin periyodik bakımı için, kış sezonu öncesi veya kış sezonu sonunda olmak üzere en az yılda bir kez bakım yaptırılmasını tavsiye etmekteyiz.

 

Cihazınızın durumuna göre değişmektedir. Ancak ortalama 45 – 60 dakika arasında sürecektir.

Baca bağlantılarının kontrol edilmesi
U manometre ile gaz kaçak kontrolü yapılması (Kombi gaz besleme hattından sonra ) 
Elektriksel kontrollerin yapılması ve ölçülmesi
Sistemin su basıncının kontrol edilmesi ve gerekli hallerde tesisat havasının alınması
Sistemin su basıncının kontrol edilmesi ve gerekli hallerde tesisat havasının alınması
Tüketiciye kullanmakta olduğu cihaz ile ilgili olarak herhangi bir şikayeti olup olmadığının sorulması
Fan veya baca davlumbazının temizlenmesi
Baca hava kanallarının temizlenmesi
Genel parçaların dış temizliği
Kapasite ayarlarının kontrol edilmesi
Tesisat filtrelerinin temizlenmesi
Alt hidrolik grubun kontrol edilmesi ve temizlenmesi
Sirkülasyon pompasının kontrol edilmesi ve temizlenmesi
Ana eşanjörün kontrol edilmesi ve dış temizliği
Genleşme tankı hava basıncının kontrol edilmesi
Genel parçaların oksidasyon temizliği
Yoğuşma suyu drenaj hattının kontrol edilmesi
Tesisat su giriş basıncının kontrol edilmesi 
Gaz basınç değerlerinin kontrol edilmesi
Ürünün genel çalışma fonksiyonlarının kontrol edilmesi

Klima seçimi yaparken öncelikle klima tiplerine dikkat etmelisiniz. Klima tipleri kullanım alanlarına ve iklim özelliklerine göre değişiklik gösterir. Baymak klimalar; duvar tipi, salon tipi ve multi split klimalar olmak üzere üç gruba ayrılır.

Duvar tipi klimalar daha çok ev, ofis vb. gibi kullanım alanı çok geniş olmayan alanlarda tercih edilir. Bütün ürünlerinde tasarrufu amaçlayan Baymak, kullanım alanlarınızda size en uygun klimayı bulmanıza yardımcı oluyor. Alan genişliğinize göre, 18 – 23 m2  mekanlar için 9.000 BTU, 23 – 35 m2 mekanlar için 12.000 BTU, 35 – 48 m2 mekanlar için 18.000 BTU ve  48 – 57 m2 mekanlar içinse 24.000 BTU olan Baymak klimaları tercih edebilirsiniz.

Salon tipi klimalar daha geniş kullanım alanları için tercih edilir. Sahip olduğu güçlü kompresörü ve tasarruf özelliği ile geniş kullanıma uygundur. Geniş kullanım alanında bile tasarrufu sağlayan, 48.000 BTU Baymak salon tipi klimalar 100–110 m2 alanları rahatlıkla soğutabilecek kapasitededirler.

Multi split klima çoklu iç ünitelerin kontrol edilebilmesini sağlarken binaların dış cephe alanlarında tasarruf, enerjide düşük sarfiyat ve R32 Çevreci gazıyla kullanım rahatlığı ve memnuniyeti sağlıyor.

Öncelikle klimanın kullanım alanına karar vermelisiniz. Alan genişliğine göre BTU hesaplamalarını hangisi senin kliman sayfasını ziyaret ederek veya Baymak bayi desteği ile yapabilirsiniz. Hesaplanan alana göre klima tipi seçimini yapmalısınız. Klimadan beklediğiniz özelliklere karar vermelisiniz. Örneğin çevreci bir klima istiyorsanız R32 Gazlı çevre dostu Baymak Klimaları tercih edilebilirsiniz. Daha sonra tasarruf seçeneği, enerji verimliliği, nem özelliği, sessizlik, garanti süresi ve montaj seçeneklerini iyice araştırılmalısınız.

Klima montajı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kalabalık apartmanlarda dış ünite yerleştirmesi alan darlığı yüzünden sıkıntı olabiliyorken, bu problemi klima satın alınması yapılmadan önce klima keşif gezisi ile önleyebilirsiniz. Montaj esnasında zeminin sağlam olması ve zemine seçilecek aparatların doğru seçilmesi gerekir. Montaj sırasından klimanın konumunun her alana eşit etki sağlayabilecek şekilde ayarlanması gerekir. Bu sayede klima serinliği bütün alana eşit etki sağlar.

İç Ünite evaparatör temizliği 
İç Ünite filtre temizliği 
İç Ünite fan temizliği 
İç Ünite fan yataklarının yağlanması
İç ünite su gider kanalının temizlenmesi 
İç ünite gaz sızdırmazlık kontrolü 
Dış ünite kondenser temizliği 
Dış ünite fan temizliği 
Dış ünite elektrik bağlantı kontrolü 
Dış ünite gaz kaçak kontrolü
Uzaktan kumanda çalışmasının kontrolü
Cihazın çalışma testi
Cihazın gaz basınç değerlerinin kontrolü
Cihazın askı ayaklarının ve tüm civata bağlantılarının kontrolü
Bina elektrik voltaj değeri kontrolü
Cihazın çalışma anında kompresörün çektiği akımın kontrolü 
Cihazın üfleme değerlerinin termometre ile kontrolü 
Cihazın ses değerlerinin kontrolü

Klima bakımını yetkili servis ile yılda bir kez yaptırmalısınız. Bazı durumlarda teknik servis desteği olmadan da klimanıza bakım yapabilirsiniz. Klimanın içinden bulunun filtrenin değişmesi buna örnek olarak verilebilir. İç ünitenin iki yanında bulunan tırnaklardan kapak açılıp, içerisindeki filtreleri çıkartabilirsiniz. Filtrenin temizliğini kendiniz yapacaksanız, saf su ile uzun süre yıkanması önerilir. Kimyasal madde içeren temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Ayrıca klimaların bakteri üretmemesi için solvent sıvısının uygulanması önerilir. Bu sıvı ile hem klimada oluşabilecek kötü kokunun önüne geçilirken, hem de klima performansı da arttırmış olursunuz. Klima bakımı ile ilgili daha kapsamlı bilgi için Baymak yetkili servisi ile görüşmelisiniz.

Sistemin sorunsuz çalışabilmesi için gerekli tüm aşamalar uzman ekip tarafından yürütülmektedir.
Kurulum için Devlet tarafından zorunlu kılınan tüm yasal işlemler tarafımızdan yürütülür. Türkiye çapında geniş bayi ağı ile ürünlere ülkenin her noktasından ulaşabilir, uzman ekipler tarafından Baymak güvencesiyle tesis edilir. Yetkili teknik servisleri sayesinde kurulum sonrası karşılaşabileceğiniz sorunlarda hızlı çözüme kavuşabilirsiniz.